Главная » 2009 » Жовтень » 9 » Якщо Вам стрінеться чворак...

Якщо Вам стрінеться чворак...

16:11:14
Якщо Вам стрінеться чворак...
В тіни палацу стояв іщы порожній "чворак”, в котрім нихто і не думав жыти, бо дах протікав, стіны розсипував гриб, двери попалили дюде, вікна повыбивали діти... (Семан Мадзелян - Великодний сон).Як подає польська версія Вікіпедії, Czworak - budynek o czterech mieszkaniach, z których każde posiada osobne wejście z zewnątrz. Budowany zazwyczaj dla pracowników folwarcznych w dużych gospodarstwach rolnych (Czworak (budynek)).

Тобто форма будівлі особливо не обмежувалась, так само як і розташування кімнат. Функціонально ж "чвораком" називали будинки, які зводились для працівників фільварків. Напевне в подібному значенні слово вживалось раніше і на наших теренах.

Але надалі воно для галичанина все більше асоціюється з добротною хатою, яка складається з чотирьох помешкань-кімнат. Так стали називати нові будівлі, які стали рости по селах та містечках з кінця 1960-х, а особливо в 1970-х - 1-й пол. 1980-х рр., часто на канадську (чи якусь іншу) спадщину. Чворак мав мати в основі квадратне планування, та складатись з чотирьох прохідних кімнат. 
Просмотров: 1444 | Добавил: eR-man | Теги: фільварок, хата, budynek, локаль, чворак, czworak, Будинок, старовина, традиція, Галичина | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]